Az ünnepélyes alapkőletételre 1799.október 31-ikén került sor. 1805-re tető alá kerültek a falak. Az újabb anyagi nehézségek és a napóleoni háborúk miatt azonban egyre késett az építkezés befejezése. 1809-ben a félig kész templomot a katonai kincstár lefoglalta ruhakészítő műhelynek és raktárnak, amely csak két év után volt hajlandó onnan kivonulni.
1811 pünkösdjén virradt fel a gazdag liturgiájú (43) templomszentelés napja. A német nyelvű igehirdetés megtartására Wächter bécsi szuperintendenst kérték fel (44), magyarul Simonides, szlovákul Kolozsváry nevű lelkészek szolgáltak, a felszentelő püspök pedig Lyci Kristóf volt.
Kerek negyed század erőfeszítéseit, örömeit és gondjait áldotta meg az egyház Ura ezen a felemelő ünnepen. Az első áldozatkész tervezők közül sem Pongrácz Boldizsár, sem Beleznayné Podmaniczky Annamária nem érte meg ezt az örömnapot. De a templomszentelő gyülekezet tudta, hogy „munkájuk nem volt hiábavaló az Úrban”!
Ha a templom külsejét nézzük, feltűnhet, hogy (szemben a mai állapottal) az épületnek tornya is volt (45), s abban a torony lebontásáig, 6 tizeden át harangok hívogatták templomba a híveket.
Ha belépünk a templomba, díszes kiállítású oltárra (46) irányul a tekintetünk, amelynek oltárképe (47) Raffaello di Santi Transfigurációjának a bajor Franz Lochbihler által készített
művészi másolata . Az oltárt Dunaiszky kivitelezte, a márvány keresztelő medence Teleki grófné, a szószék (48) pedig Prónay báró adománya volt.
Pollack halála után a főhomlokzat renoválásával és átépítésével a vezetőség 1855-ben Pest másik nagy tervező építészét, Hild Józsefet bízta meg. A fedélszék és a falazat gerendáira épült tornyot sokak fájdalmára 1875-ben le kellett bontani, a harangok vidéki gyülekezetekbe kerültek.
Amikor 1792 októberében őseink birtokba vették a számukra kijelölt területet, az a pesti városfal külső, északi oldalán fekvő elhanyagolt, piszkos vásári terület, káposztás piac volt. Ma Budapest belvárosának a középpontja.
A kétszáz év előtti első köveken felépült első Pest-Budai evangélikus templom egész története hálaadás az egyház Urának gondviseléséért és köszönet az ősök áldozatkész munkájáért. |